Türk Teşebbüsçü Para Sayma Makinesine Döndü Yurt Dışından getirdi Bu Bitki Yok Satıyor

Ekonomik göstergelerin kriz dediği bir ortamda genç teşebbüsçü Murat Karakoç, yurt dışında tesadüfen gördüğü Dionaea muscipula familyasından bir bitkiyi Türkiy’ye getirdi. Karakoç’un ülkeye getirip Bursa’daki çiçekçi dükkanında satmaya başladığı et yiyen bitki uygun fiyatı ile Türk müşterilerin gözdesi oldu.

SİNEKLER VE ÖRÜMÇEKGİLLER İLE BESLENİYOR ET OBUR

Murat Karakoç’un Hollanda’da gördüğü bitki sineklerle ve küçük böcekler ile besleniyor. İthal bitki salgıladığı yapışkan sıvı sayesinde kendisine küçük böcekleri ve sinekleri çekiyor. Kapan formundaki yapraklarına hapsettiği böcekleri kısa müddette besine dönüştüren bitkinin fiyatı ise 25 lira ile 300 lira ortasında değişiyor.

SULAK ORTAMLARDA YETİŞEN SİNEK KAPAN KISA MÜDDETTE ÇOĞALTILIYOR

Bataklık ortamlarının bitkisi olan sinek kapan ve böcek kapan bitkisi Hollanda ‘dan ithal getiriliyor. Sulak ortamları seven bitki fazla nazlı olmaması ile de müşterilerin gözdesi. Bulunduğu yeri sevdiğinde ve suyu eksik olmadığında çok kısa vakitte çoğalan bitki konutların salonlarında besleniyor. Meskende bulunan sinekleri yediği için sineklere ve böceklere karşı doğal bir yok edici fonksiyonu görüyor.

BÖCEK KAPAN BİTKİ DEĞİŞİK İMGESİ İLE SALONLARIN BAŞKÖŞESİNDE

Uzun müddettir çiçek yetiştiriciliği de yaptığını söyleyen Murat Karakoç böcekkapan bitkisinin değişik yaprakları sayesinde konutların başköşelerine kurulduğunu açıkladı. Yapraklarının içine giren tüm böcekleri kısa müddette tükettiğini açıklayan Karakoç bitkinin hem görselliği hem de fonksiyonu ile çok yararlı olduğunu belirterek böcek yiyen bitkinin artan talepler nedeniyle kısa müddette satıcısını varlıklı ettiğini söz etti. Murat Karakoç elde ettikleri gelir nedeniyle ailecek bu işe girdiklerini söyledi. Etrafındakilere de bu işi tavsiye ettiğini belirten Murat Karakoç zahmetsiz para kazanmak istiyorsanız bu bitkiyi yetiştirin diyor. Bataklık bitkisi olan sinek kapan ve böcek kapan bitkisinin bakımı da masrafsız.

Yaprakları 60 derecelik açı ile açık kalan bitkinin yapraklarındaki kapan avını yakaladığı vakit kapanıyor. Kısa müddette avını hazmeden bitkinin yaprakları yine açılarak yeni avını bekliyor. Mevsime ve yakaladığı böceğin cüssesine bağlı olarak sindirim fonksiyonu 3 ile 5 gün ortasında değişiklik gösteriyor. Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açan etobur bitki çiçekleri ile de göz dolduruyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.