Türkiye oyun dalı Avrupa’nın tepesinde

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’den yapılan açıklamaya nazaran, startups.watch’ın “Turkish startup ecosystem 2022 H1 report” isimli raporu yayımlandı.

Rapora nazaran, 2022’nin birinci yarıyılında Türkiyeli oyun teşebbüslerine 333 milyon dolar yatırım yapıldı ve böylelikle Türkiye oyun bölümü, Avrupa’da en çok yatırım alan ülke oldu. Türkiye’nin akabinde 158 milyon dolarla İngiltere ikinci, Norveç de 60 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye oyun bölümü, 2021’de 266 milyon dolar yatırım almıştı. Bu yılın birinci yarıyılında ise 333 milyon dolar yatırım alarak 6 ay içerisinde 2021’in toplamını geride bıraktı. Böylelikle Türkiye oyun bölümü, hem kendi rekorunu yeniledi hem de Avrupa birincisi oldu.

TOPLAM GİRİŞİMCİLİKTE TÜRKİYE 4.

StartupCentrum’un “2022 Yarıyıl-Türkiye Startup Ekosistemi Yatırım Raporu”na nazaran ise Türkiye girişimcilik dünyasına 2022’nin birinci yarıyılında toplamda 1,4 milyar dolar yatırım yapıldı. Bu yatırımların 333 milyon dolarını ise oyun dalı aldı.

2021’de olduğu üzere bu yılın birinci yarıyılında da Türkiye’de yapılan toplam yatırımın dörtte biri oyun bölümüne yapıldı. Oyun kesimine yapılan yatırımlarda Avrupa birincisi olan Türkiye, toplam girişimcilik ekosistemine yapılan yatırımlarda ise Avrupa’da 4. sırada yer aldı.

Bu yılın birinci yarısında Türkiye girişimcilik ekosistemi 1,4 milyar dolar yatırım aldı. 768 milyon dolar yatırım alan Getir, yemek & market teslimatı bölümünü birinci sıraya taşıdı. Teslimat bölümünün akabinde oyun bölümü geldi. Böylelikle oyun dalına yapılan yatırımlar, e-ticaret ve finans dalına yapılan toplam yatırımın 4 katını geçti.

FİNANS DALI BİRİNCİ SIRADA

2022’nin birinci yarıyılında 160 Türkiyeli teşebbüsüne yatırım yapıldı. Böylelikle yaklaşık olarak her gün yeni bir teşebbüs yatırım almış oldu. Finans dalı, 20 adet yatırımla birinci sırada yer aldı. Akabinde 12’şer yatırımla oyun, sıhhat ve yapay zeka&makine öğrenmesi kesimleri geldi.

Yatırım adedi bakımından birinci sırada yer alan finans teşebbüsleri, ortalama 1,35 milyon dolar yatırım aldı. Teşebbüs başına düşen ortalama yatırım ölçüsü sıhhat bölümünde 1,32 milyon dolar, yapay zeka bölümünde 10,61 milyon dolar, oyun kesiminde ise 28 milyon dolar oldu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.