Ukrayna’da Donbas cephesine yakın Slavyansk kenti Rus güçlerince vuruldu

Rusya’nın 24 Şubat’ta savaş açtığı Ukrayna’da, Donetsk bölgesindeki yerleşimlere yönelik hava ve topçu hücumları sürerken cepheye yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Slavyansk kentine Rus güçlerince fırlatılan füzeler isabet etti.

Sabah erken saatlerde fırlatılan füzeler Slavyansk’ın çeşitli yerlerine düşerek buradaki okul, müstakil mesken ve konutlara hasar verdi.

Şehir merkezinde bir sokaktaki konutların ortasındaki yola düşen füzenin açtığı derin çukurun etrafında vazifeli polis yetkilisi, bugün düzenlenen taarruzların, son periyotların en güçlü hücumlardan olduğunu belirterek kente yaklaşık haftada bir akın düzenlendiğini söyledi.

Belediye vazifelilerinin, kentin 3 farklı noktasına düşen füzelerin patlaması sonucu hasar gören konutların ve öbür binaların enkazını kaldırma çalışmaları sürerken uzmanlar, burada hasar tespit raporu oluşturuyor.

Korkunç bir patlama oldu

Şehir merkezinde bir sokaktaki apartmanların önünde sabah erken saatlerde bir füzenin patlaması sonucu hasar gören konutta yaşayan yaşlı çift, atak anlarını AA muhabirine anlattı.

Patlama nedeniyle elinden hafif yaralanan 82 yaşındaki Raysa Kahanskiy, hücumun saat 04.10 sularında yapıldığını anlattı.

Genelde sabah erken saatlerde kalktığını tabir eden Raysa, “Saat 04.10 ile 04.15 ortasında patlama oldu. Ben de o esnada çay hazırlamaya kalkmıştım.” dedi.

Saldırı sonucu meskeninin pencerelerinin kırıldığını ve sıçrayan büyük cam kesiminin sağ eline isabet ettiğini aktaran Kahanskiy, “Patlama olunca camlar bana yanlışsız sıçradı. Saçlarıma da cam kırıkları sıçradı. O kadar güçlü bir patlamaydı ki apartman büsbütün sarsıldı. Bir cam modülü elime saplandı. Mutfak büsbütün dağıldı.” diye konuştu.

Kırılan camların yerine pencereleri poşetle kaplayan Raysa’nın eşi Viktor, şiddetli patlama sonucu konutunda meydana gelen hasarı kendi imkanlarıyla tamir etmeye çalıştığını söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.