Ulusal atletlerden Akdeniz Oyunları’nda tarihi muvaffakiyet

Cezayir’de düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nda 7’si altın toplam 15 madalya kazanan Türkiye Atletizm Ulusal Kadrosu, tertip tarihinde madalya sıralamasında birinci defa birinciliği elde etti.

Türkiye Atletizm Federasyonundan yapılan açıklamaya nazaran, dört gün süren atletizm karşılaşmalarında 38 atletle yarışan ulusal grup, 7 altın madalya elde etti. Ulusallar, böylelikle 5’er altın madalyayla tamamladığı Tunus 2001 ve Mersin 2013’ten daha güzel bir sonuca imza attı.

Oran’da 7 altın, 5 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplam 15 madalya kazanan Atletizm Ulusal Grubu, madalya sıralamasında birinci defa tepede yer aldı.

Türkiye, bu sonuçla Akdeniz Oyunları tarihinde atletizmde İtalya (11 kez), Fransa (6 kez) ve Fas’ın (1 kez) akabinde bu başarıyı elde eden dördüncü ülke oldu.

Türkiye’nin atletizmde daha evvelki en başarılı Akdeniz Oyunları; 5 altın, 7 gümüş ve 7 bronz ile tamamladığı Mersin 2013’tü. Ulusalların Oran’da kazandığı 15 madalya da Mersin’deki 19 madalyadan sonra en fazla madalya sayısı olarak kayıtlara geçti.

2022 Akdeniz Oyunları’nda atletizm branşında Türkiye’nin akabinde İtalya 5 altın, 6 gümüş ve 8 bronzla ikinci, Cezayir 5 altın, 2 gümüş ve 6 bronz madalyayla üçüncü sırayı aldı.

Oran’daki yarışlarda Türkiye, bayanlar 800 metre ve erkekler sırıkla atlamada birinci kere Akdeniz Oyunları altın madalyası elde ederken, erkekler 100 metrede Jak Ali Harvey, erkekler 200 metrede Ramil Guliyev üst üste ikinci defa şampiyonluk sevinci yaşadı.

Sırıkla atlamada 5.75’lik derecesiyle Ersu Şaşma ve 400 metre engelliyi 48.27 ile birinci sırada bitiren Yasmani Copello, oyunlar rekoruna imza atan isimler ortasında yer aldı.

Öte yandan Ramil Guliyev, elde ettiği üç madalyayla (1 altın, 2 gümüş) Akdeniz Oyunları’ndaki toplam madalya sayısını 7’ye yükseltti ve tertip tarihinde atletizm branşında en fazla madalyaya sahip dördüncü sportmen olmayı başardı.

19. Akdeniz Oyunları’nda atletizm branşında madalya alan ulusal atletler şunlar:

Altın (7): Jak Ali Harvey (100 metre), Ramil Guliyev (200 metre), Yasmani Copello (400 metre engelli), Özkan Baltacı (Çekiç atma), Ersu Şaşma (Sırıkla atlama), Ekaterina Guliyev (800 metre), Yasemin Can (5000 metre).

Gümüş (5): Ramil Guliyev (100 metre), Tuğba Danışmaz (Üç adım atlama),

Kıvılcım Kaya (Çekiç atma), Eda Tuğsuz (Cirit atma), Ertan Özkan-Kayhan Özer-Ramil Guliyev-Jak Ali Harvey (4×100 metre).

Bronz (3): Hasret Becerek (Disk atma), Şevval Ayaz-Tuğba Toptaş-Ekaterina Guliyev-Büşra Yıldırım (4×400 metre), Oğuzhan Kaya-Sinan Ören-Yasmani Copello-İsmail Nezir (4×400 metre).

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.