Uzmanlar açıkladı: Nükleer atakların etkilemeyeceği iki ülke…

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, dünyada mümkün bir nükleer savaş yaşanması durumunda en az etkilenecek ülkeleri ortaya koydu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası ve Kuzey Kore önderi Kim Jong-Un’un açıklamaları sonrası tüm dünyada nükleer savaş korkusu yaşanırken, bilim insanlarından dikkat çeken bir açıklama geldi.

ABD’de New Jersey eyaletinde yer alan Rutgers Üniversitesi’nden bilim insanları muhtemel bir nükleer savaşta hayatta kalma bahtınızın en yüksek olduğu yerleri açıkladı.

Bilim insanları, Rusya ile ABD ortasında muhtemel bir nükleer savaştan kaçmak için en uygun yerlerin Arjantin ve Avustralya olduğunu açıkladı. Uzmanlar, şayet İngiltere’de yahut Avrupa ülkelerinde kalırsanız, açlıktan ölme ihtimalinizin yüzde 90’lara kadar yükseldiğini açıkladı.

MİLYARLARCA İNSAN ÖLEBİLİR…

ABD mekrezli Nature Food mecmuasında yayınlanan ve bilgisayar simülasyonlarına dayanan çalışma, 100 nükleer bombayı içeren tam ölçekli bir çatışmanın akabinde dünya çapında beş milyardan fazla kişinin açlıktan öleceğini de ortaya koydu.  Nature Food isimli bilimsel mecmuada yayınlanan araştırmada nükleer savaşın sebep olacağı duman, kalıntı ve isin Güneş’in ışıklarını engelleyebileceği ve milyarlarca insanı öldürebileceği belirtildi.

Rutgers Üniveristesi Etraf Bilimi Enstitüsü’nden profesör Alan Robock, Avustralya ve Arjantin’in avantajlı olmasının nedeninin, buğday üzere daha dirençli mahsullerin en büyük yetiştiricileri olmasına bağladı.

GIDA ÜRETİMİ DÜŞECEK
Zaman vakit tansiyonun yaşandığı Hindistan – Pakistan çizgisinde oluşabilecek bir savaşın 5 yıl içinde besin üretimini yüzde 7 azaltacağı kaydedildi. Öte yandan ABD ile Rusya ortasındaki bir savaşta da üretimin 3 ile 4 yıl ortasında yüzde 90 oranında düşeceği belirtildi.

Araştırmayı yürüten ve özel bir modelleme sistemi kullanan Rutgers Üniveristesi Etraf Bilimi Enstitüsü’nden profesör Alan Robock, “Bu data bize tek bir şey söylüyor. Rastgele bir nükleer savaşı kesinlikle engellemeliyiz” tabirini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.