Vakıf Haftası Aktiflikleri sona erdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün her yıl düzenlediği Vakıf HaftasıEtkinlikleri ağır iştirakle gerçekleştirildi.

Valilik, vilayet ulusal eğitim müdürlükleri, mahalli yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve tüm vakıfların iş birliği içinde konferans, sempozyum, panel üzere pek çok kültürel faaliyetin yapıldığı aktifliklerin teması ‘Vakıf Medeniyetinde Toplumsal Siyasetler, Toplumsal Yardımlar ve Paylaşma Geleneği’ idi. İstanbul Vakıflar 1. ve 2. Bölge Müdürlüğü’nün ortak tertibi olan kutlamalar Taksim Anıtı’na Çelenk Koyma Merasimi ile başladı.

Sağlıklı Hayat Vakfı kutlamalara ‘Yaşam Uzunluğu Sıhhat için Nefes Teknikleri’ ile katıldı. 10-11-12-13 Mayıs tarihlerinde Maçka Demokrasi Parkı’nda yapılan nefes çalışmalarına farklı yaş kümelerinden pek çok kişi katıldı. İştirakçiler nefes farkındalığı kazandıklarını, çalışmalarla gerilim ve gerginliği atarak sevinçli ve rahatlamış hissettiklerini lisana getirdiler. Her gün farklı tekniklerin uygulandığı çalışmalar sırasında uygulamaların ruhsal ve fizikî sıhhat üzerine yararlarının aktarılmasının hayli etkileyici olduğunu eklediler.

AĞIR İLGİ

Merkezi İstanbul’da bulunan Sağlıklı Ömür Vakfı yetkilileri ise çalışmalara ilginin ağır olduğunu, nefes konusunda kıymetli farkındalıkların kazandırılarak bireye ve topluma yararlı bir hizmette bulunmuş olmaktan ötürü memnunluklarını tabir ettiler. Gerçek teneffüs ile sağlıklı, keyifli ve farkındalıklı bir hayat sürdürülebileceğini, bu sayede de bireyden başlayarak tüm toplumların olumlu istikamette ilerleyebileceğini eklediler.

Araştırmalar göstermiştir ki insan nefesini düzenleyerek his ve kanılarını düzenleyebilir, bu halde günümüzde yaygın olan gerilim, öfke, depresyon, endişe, dert, panik atak üzere aksilikleri yönetebilir. Ayrıyeten nefes çalışmalarının gerçek formda uygulanması ile insan akciğerlerini güçlendirerek hastalıklara karşı direncini arttırabilir, kalp sıhhatini koruyabilir, kan sirkülasyonunu hızlandırarak organ işlevlerini canlandırabilir, beyin kapasitesini arttırabilir. Hasebiyle hem fizikî sıhhat hem ruhsal sıhhat için gerçek nefes tekniklerinin hakikat uygulanması sıhhat için vazgeçilmez görünmektedir.

Gayesi bireyin ve toplumun daha sağlıklı, daha memnun ve barış içinde yaşaması; etraf şuurunun artması, gezegenin doğal kaynaklarının korunması üzere bahislerde araştırmalar ve çalışmalar yürüterek etkinlikler düzenlemek olan Sağlıklı Ömür Vakfı çalışmalarına devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.