Vedat Alım: Türkiye’de bütün ailelerin kapısında arabası var

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Günü “İŞKUR Vilayet Müdürlükleri 2022 Yılı Amaç Performans İzleme Toplantısı”na katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Alım, Türkiye’nin 2000’li yıllardan itibaren doğunun yükselişi içerisinde yükselen ülkelerden birisi olduğunu belirterek, “Türkiye’nin başka ülkelerden farklılıkları var. Birisi imparatorluk geleneğine sahip. Gelenek boşuna yaşanmış bir şey değildir. Oradan elde ettiğimiz fevkalâde bir birikim var. İkincisi Türkiye tarihi olarak sahip olduğu mirası Anadolu coğrafyası üzerinde temsil ediyor. Burası Akdeniz’in merkezinde olan, dünya ticaret yollarının tarihi olarak merkezinde olan bir yer. Bugün de dünya güç yollarının merkezinde olan bir yer” diye konuştu.

Bütün bu nedenlerin Türkiye’yi öteki ülkelerden ayırdığının altını çizen Alım, 2000’li yıllarda 300 dolar olan kişi başına ulusal gelirin şu anda 10 bin doları geçtiğini söyledi.

“Bütün ailelerin kapısında arabası var, çocukları okuyor”

Türkiye’nin zincirlerini kırdığını ve kalkındığını söyleyen Bakan Alım, şöyle devam etti:

“Bizim sayılarımıza bakmayın, OECD sayılarına bakın. Türkiye 2000’de neydi? Endüstride hangi eserleri üretiyordu, savunma endüstrinde neler vardı? NATO’nun verdiği işe yaramaz, eskimiş üstelik hibe altında verip sonradan para istediği silahların dışında neyi vardı? Baktığınız vakit Türkiye değişiyor. Refah düzeyine bakın. Türkiye’de bütün ailelerin, her gelir kümesinden ailelerin kapısında arabası var, çocukları okuyor. Sonuç prestijiyle hepimiz kişisel hayatımızdan bunu hissedebiliriz.”

“Dünyanın yaşadığı bu kriz bizi olağanüstü etkiliyor”

Gelişmiş ülkelerin en büyük sorunun sırf enflasyon artışı olmadığını süratli biçimde ortaya çıkan resesyon tehdidi olduğunun altını çizen Alım, “Dünyanın yaşadığı bu global kriz bizi olağanüstü etkiliyor. Bizim dövize muhtaçlığımız var. Münasebetiyle döviz fiyatlarındaki bir dalgalanma bizim ekonomimizde sarsıcı tesir yapıyor. İkinci kaynağı da enerji” açıklamasında bulundu.

“Yapılacak en değerli şey enflasyon tahribatını çalışanlarımıza ve işçilerimize hissettirmemek”

Bakan Alım, son bir haftadır sayıların açıklandığını hatırlatarak, “Burada yapılacak en kıymetli şey enflasyonu tahribatını çalışanlarımıza ve işçilerimize hissettirmemek. Bu tahribatı koruyacak önlemler almak. Biz toplumsal bir devletiz. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Başka yapmaya çalışacağımız iş olağanüstü bir iş. Türk iktisadı büyüdükçe istihdam oluşturma potansiyeli olan bir ülke” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.