Veli Ağbaba’dan Erdoğan’a cevap: Minimum ücretlinin 414 ekmeği azaldı, ülkede aç falan var

CHP’li Ağbaba, Bartın’da düzenleidği basın toplantısında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın DEİK Merkez Ofisi Açılışı ve Ustalara Hürmet Ödül Töreni’nde “Birileri çıkıp ‘aç kaldık’ diyor. Vicdansızlık yapmayın. Aç kalan falan yok” dediği kelamlarına sert sözlerle karşılık verdi.

Ağbaba minimum fiyatla ilgili örnek verdiği konuşmasında şu sözlere yer verdi:

 ‘Vatandaşın imkanlarını nereden nereye getirdik’ diyor. 2021 minimum fiyatı 2 bin 285 lira ile 1628 adet ekmek alınırken, 2022 taban fiyatı olan 4 bin 250 TL ile 1214 adet ekmek alınıyor. Taban ücretlinin sofrasında 1 yılda 414 ekmek azalmış. Nereden nereye? Kendisi bunu ne kadar kabul etmese de bu ülkede ‘aç falan’ var. Anasının koynunda soğuktan donan bebekler var. Senin berbat idaresinde açlık var. Yoksulluk var. Konutuna ekmek alamayan beşerler var. Erdoğan ‘Vicdansızlık yapma’ demeye dursun, halk açlık ve yoksullukla boğuşadursun.

“BU SAYILAR İÇİN DE ‘VİCDANSIZLIK YAPMAYIN’ DESİN”

Başka taraftan da iktisadın ne durumda olduğunu en uygun gösteren datalardan biri, ticari hayatın durumu. TOBB datalarına nazaran, nisanda kapanan şirket sayısı, geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 12,9 oranında arttı. Ocak-nisan devrinde toplamda 5 bin 321 şirket, 8 bin 271 gerçek kişi ticari işletme de kapandı. 2022’nin birinci 4 ayında; 2021’in birinci 4 ayına nazaran kapanan şirket sayısı yüzde 45,7, kapanan kooperatif sayısı yüzde 94,7 artarken kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı da yüzde 63 azaldı. Erdoğan çıkıp bu sayılar için de ‘Vicdansızlık yapmayın’ desin” 

“KAMU BARIŞINI BOZAN BİRİ VARSA EN BAŞTA SARAYDA ARAYIN”

‘Sosyal medya’ kanun teklifine de değinen CHP’li Ağbaba, “40 unsurluk bu düzenlenmenin her unsuru başka bir yasak, farklı bir ceza var. Gerçek olmayan kamu tertibini ve barışını bozan, iç güvenliği kelamım ona tehdit eden haber yahut bilgi paylaşanlara ve yayanlara mahpus cezası öngörülüyor. Pekala ‘doğru’ dedikleri kime nazaran, neye nazaran? Ben söyleyeyim; iç güvenlik demek, AKP’nin güvenliği demektir. Gerçek bilgi demek, AKP’nin işine gelen bilgidir. Kamu sistemi demek, AKP’nin rantçı tertibi demektir. Kamu barışın bozanlar mahpusa atılacakmış. Ortada kamu bıraktınız mı ki barışından kelam ediyorsunuz? Kamu barışını bozan biri varsa en başta sarayda arayın. Genel liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını yayınladığı için TV kanallarına ceza verileceği belirtiliyor. İktidar borazanlığı yapmayan gazete ve kanallara her gün cezalar yağdırılıyor. RTÜK zati Erdoğan’ın kılıcı olmuş, ana muhalefet partisi önderlerine bile ambargo uyguluyor. Dünyanın her yerinde ana muhalefet başkanının söylediği haberdir. Hangi akılla bunu haber yaptı, diye ceza kesersiniz? Artık gaye, toplumsal medya hesaplarındaki itirazları kesmek ve muhalefeti sindirmek. Bizim nezdimizde yok hükmündedir” diye konuştu.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.