Yaman Akdeniz: ‘Bu kadar da olmaz artık’ reaksiyonu gösterenler de yargılanacak

Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilen ‘sosyal medya’ yasa teklifi sonrası açıklamalarda bulunan Prof. Yaman Akdeniz, Meclis’ten süratle geçeceğini belirtti. Seçimler öncesinde bir kaygı iklimi oluşturulacağını söz eden Akdeniz, “Bunu yazdığım için bile soruşturulabilirim artık. Bunu fark etmek için hukukçu olmaya da gerek yok” tabirini kullandı.

”KORKU İKLİMİNİ’ OLUŞTURACAK’

Akdeniz, toplumsal medya hesabından şu paylaşımları yaptı:

“Kamuoyundan uzun vakit sır üzere saklanan bu geniş kapsamlı teklif çok kısa müddette, çok yüzeysel ve cılız tartışmalar sonucunda kanunlaşacak. Aslında önünüze bu türlü bir teklif konulduğu vakit süreç belirli, Meclis’ten bir anda geçecek, muhalefet ne dese bir şey değişmeyecek. Maddeleşir yasalaşmaz bu değişiklikler AKP’nin 2023 Seçimleri öncesindeki en kıymetli silahlarından birine dönüşecek ve yeni değişiklikler ‘korku iklimini’ oluşturacak. Bunu yazdığım için bile soruşturulabilirim artık. Bunu fark etmek için hukukçu olmaya da gerek yok.

‘TEPKİ GÖSTERENLER DE YARGILANACAK’

‘Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma’ kabahati, siyasi nitelikli haber ve içerikleri amaç alacak, “endişe duyan” hassas vatandaşların hata duyuruları ile binlerce kişi soruşturulacak, bunlar ‘kamu barışını bozmaya elverişli’ olmasa dahi, aylarca soruşturmalar devam edecek. ‘Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma’ cürmünden yüzlerce kişi yargılanacak. Yargılananlara ‘bu kadar da olmaz artık’ yansısı gösterenler de yargılanacak. Orta sıra ‘beraat kararı’ çıkınca ve 5 sene sonra tahminen AYM bir ihlal kararı verdiğinde ise toplumsal medyadan sevineceğiz.

Arayan, soran çok oluyor, ayrıntıları tartışmanın ise bu kademede fazla bir manası yoktur. Ok yaydan çıkmıştır. Maksatta de söz ve basın özgürlüğü vardır. 8 gündür gözaltında tutulan 16 Kürt gazeteci dün gece tutuklanmıştır. Durum bundan ibarettir. Asla sessiz kalmayacağız.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.