Yunan basını yazdı: ABD Dedeağaç’ı deniz üssüne çevirecek

ABD, son yıllarda Balkanlar ile Avrupa’ya silah ve işçi sevkıyatı için kullandığı Dedeğaç (Aleksandropolis) Limanı’nı, adeta yeni bir askeri deniz üssüne dönüştürmeyi planlıyor. Amaç, özelleştirme süreci başlatılan Dedeğaç Limanı ile ilgili ihaleyi, Amerikan şirketlerinin kazanması ve limanın ABD Deniz Kuvvetleri’nin “çelik yumruğu” olarak da bilinen “Arleigh Burke” sınıfı muhrip gemiler (destroyer) ile benzeri büyüklükteki savaş gemilerinin yanaşabilecekleri formda genişletilmesi.

Yunan Kathimerini gazetesi, ABD’nin, başta yüksek rütbeli askerler olmak üzere çeşitli vesilelerle, Dedeağaç Limanı’nın büyük savaş gemilerini barındırabilecek halde genişletilmesi planlarını Yunan yetkililere ilettiklerini yazdı.

ÜS OLARAK TAHSİS EDİLMİŞ!

Hürriyet’ten Yorgo Kirbaki’nin Yunan medyasından derlediği habere “Arleigh Burke” sınıfı destroyerler, ABD’nin Girit adasındaki Suda üssüne yanaşabiliyorlar. Bu planın gerçekleştirilmesi halinde çeşitli tipte savaş gemileri, Dedeağaç limanını da kullanabilecek. Yunanistan, geçen yıl ABD ile imzaladığı yeni savunma iş birliği mutabakatı çerçevesinde, Türkiye’den yalnızca 40 kilometre uzaklıktaki Dedeağaç’ta, 156’ncı Motorize Topçu Taburu’nun barındığı “Yanuli” kışlasını üs olarak tahsis etti. “Yanuli” kışlasında, Balkanlar ve Avrupa ülkelerine gitmek üzere Dedeağaç’a gelen Amerikan askerlerinin konaklayabilmeleri için 300-400 kişi kapasiteli tesisler inşa ediliyor.

F-35 VE İHA’LAR KONUŞLANDIRACAKLAR

Kathimerini haberinde ayrıyeten; Amerikalıların, Girit’teki Souda Üssü’nün (deniz ve hava üssü) büyük insansız hava araçları (İHA) ve F-35 tipi savaş uçaklarının konuşlanabilmelerini sağlayacak biçimde, yeni tesis inşası ile de yakından ilgilendiklerini kaydetti. İki ülke ortasındaki savunma işbirliği mutabakatı, Suda Üssü’nün genişletilmesini de öngörüyor. Gazete, ABD’nin ilgilendiği bir öbür mevzunun ise, Rus savaş gemilerinin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini daha yeterli izleyebilmesi için Ege’de “Denizcilik alan bilinci” (Maritime Awareness Domain) radarları yerleştirmek olduğunu da belirtti.

ATİNA’NIN YENİ PROPAGANDA BİRİMİ

Bu ortada, Haftalık Real News gazetesi, Yunan hükümetinin, Türkiye’ye karşı bir propaganda ünitesi olarak faaliyet gösterecek “Merkezi Bağlantı İdaresi”ni kurmayı kararlaştırdığını belirtti. Ünitenin başına ABD’nin New York kentindeki eski Yunan konsolosu Kontantinos Kutras’ın önerildiğini yazan gazete, “Hedef, Türkiye’nin irtibat alanındaki her argümanına yanıt vermek” tabirini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.