800’ü aşkın ABD ve Avrupalı bürokrattan hükümetlerine Gazze politikası eleştirisi

ABD ve Avrupa ülkelerinde görev yapan 800’den fazla bürokrat, ortak bir açıklamaya imza atarak hükümetlerinin İsrail ve Gazze’ye yönelik politikalarını eleştirdi.

BBC’den Tom Bateman’ın haberine göre, ortak açıklamada, hükümetlerin İsrail ve Gazze politikalarının ‘büyük bir uluslararası hukuk ihlali’ anlamına gelebileceği uyarısı yapıldı. Söz konusu ‘Transatlantik açıklaması’nda hükümetlerin ‘bu yüzyılın en büyük insani felaketlerinden birinde’ suç ortağı olma riskini aldığı ve kendi uzman görüşlerinin bir kenara bırakıldığı ifade edildi. 25 yılı aşkın ulusal güvenlik deneyimi olan bir ABD hükümet yetkilisi ve imzacı, BBC’ye yaptığı açıklamada, endişelerinin ‘devamlı olarak göz ardı edildiğine’ dikkat çekti. Yetkili, “Bölgeyi ve dinamiklerini anlayanların sesleri dinlenmiyor” dedi.

‘POLİTİKALAR SOYKIRIMA KATKIDA BULUNUYOR OLABİLİR’

Söz konusu ortak açıklama, ABD, Birleşik Krallık ve aralarında Fransa ve Almanya’nın da olduğu 11 Avrupa ülkesinden devlet memurları tarafından imzalandı. Açıklamada, İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonlarında ‘hiçbir sınır tanımadığı’ ve bunun ‘on binlerce önlenebilir can kaybına yol açtığı, yardımların kasıtlı bir şekilde engellendiği, bu durumun da binlerce sivili açlık ve yavaş bir ölüm riskiyle karşı karşıya bıraktığı’ belirtildi.

Bürokratlar, açıklamalarında, “Hükümetlerimizin politikalarının ciddi uluslararası hukuk ihlallerine, savaş suçlarına hatta etnik temizlik veya soykırıma katkıda bulunması yönünde makul bir risk bulunuyor” ifadelerini kullandı. Açıklamayı imzalayan bürokratların kimlikleri kamuoyuna açıklanmazken, açıklamayı inceleyen BBC, imzacıların yaklaşık yarısının en az 10 yıllık hükümet görevi deneyimi olduğuna işaret etti.

‘BU, EŞSİZ BİR DURUM’

ABD’nin eski Cezayir ve Suriye büyükelçisi Robert Ford da birden fazla hükümetin mensupları arasında daha önce böyle koordine bir muhalefete rastlamadığını ifade ederek, “Bu, son 40 yıl içinde dış politikayı izleme deneyimimde eşsiz bir durum” diye konuştu. Ford, “Gazze savaşıyla ilgili sorunlar o kadar ciddi ki ve işaret ettiği şeyler o kadar ciddi ki (bürokratlar) kendilerini kamuoyuna hitap etmek durumunda hissetti” dedi.

Açıklamaya desteğini ifade eden üst düzey bir İngiliz yetkili de bürokratlar arasında ‘büyüyen bir huzursuzluk’ olduğunu söyledi. Ortak açıklamanın ardından bir açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise ‘Gazze’deki çatışmaların bir an önce bittiğini görmek istediklerini’ bildirdi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu da açıklamayı ‘incelediklerini’ açıkladı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx