AKP’li Belediyenin devasa ihalesi bakın nereye gitti

AKP’li Başakşehir Belediyesi’nin ilçe genelini kapsayan devasa yol ihalesini, AKP Ortahisar İlçe Başkan Yardımcısı Dursun Ali Özderya’nın Cetaş Madencilik şirketi aldı. Özderya’nın aynı adreste bulunan Makro Yol Şirketi de geçen yıl, Başakşehir Belediyesi’nden yaklaşık 16 milyon dolarlık yol ihalesi almıştı.

Başakşehir Belediyesi’nin, 8 Eylül 2023 tarihinde düzenlediği, “İlçe Geneli Sokaklar Ve Caddelerde Altyapı Ve Üstyapı İşleri Yapılması” ihalesinin sözleşmesi imzalandı. Kamu İhale Kurumu’nda yer alan veriye göre Başakşehir Belediyesi, söz konusu ihale için Cetaş Madencilik İnşaat San. Ve Tic. A.Ş. ile sözleşme imzaladı. Cetaş firması 134 kalem inşaat ve 38 kalem elektrik işlerini kapsayan altyapı ve üstyapı işlerinin ihalesini, 699 milyon 959 bin 486 TL’ye üstlendi. İhalenin döviz cinsinden yaklaşık bedeli ise 25 milyon dolar tutuyor.

FARKLI ŞİRKET AMA AYNI ADRES

Başakşehir Belediyesi’nin geçen yıl nisan ayında düzenlediği, “Başakşehir Genelinde Yol Ve Çeşitli Sanat Yapıları Yapılması “ ihalesini, Makro Yol Yapı San. Ve Tic. A.Ş., 239 milyon 995 bin TL’ye almıştı. İhalenin yapıldığı tarihteki döviz kuruna göre bu ihale de yaklaşık 16 milyon 370 bin dolar tutmuştu.

Aynı adreste bulunan her iki firma da Selim Özderya, Dursun Ali Özderya ve Mustafa Özderya’ya ait.

Makro Yol firması 2021 yılında da Başakşehir Belediyesi’nden 57 milyon 200 bin TL’ye yol yapı ihalesi almıştı. Aynı yıl Makro, Karayolları’nın “Pazarlık” usulüne göre düzenlediği, Giresun’daki yol inşaatıyla ilgili iki ayrı ihaleyi, toplam 191 milyon 639 bin 644 TL’ye, Cetaş firması da 2020 yılında yine Karayolları’ndan 170 milyon 597 bin 30 TL’ye ihale almıştı.

SİYASET VE İHALE İŞLERİ AT BAŞI

Her iki şirkette de yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak bulunan Dursun Ali Özderya, ay zamanda AKP Trabzon Ortahisar İlçe Teşkilatında İlçe Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. İlçe Yönetiminde Ekonomi İşleri Başkanı olan Dursun Ali Özderya, sosyal medya paylaşımlarına göre ilçe teşkilatındaki nöbetlerini de aksatmıyor.

İşte o görseller:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx