Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser açıkladı: Bu, Almanya’daki Müslüman toplulukların entegrasyonu ve katılımı açısından önemli bir kilometre taşıdır

Channelnewsasia’nın haberine göre, Bakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk İslam Derneği DİTİB arasında imzalanan anlaşma kapsamında Almanya’da her yıl yaklaşık 100 imamın yetiştirilmesi öngörülüyor. Bu imamlar, Almanya’da çalışan Diyanet çalışanı din adamlarının yerini yavaş yavaş alacak.

DİLİMİZİ KONUŞAN ÜLKEMİZİ TANIYAN DİN ADAMLARINA İHTİYACIMIZ VAR

“Dilimizi konuşan, ülkemizi tanıyan, değerlerimize sahip çıkan din adamlarına ihtiyacımız var” diyen Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu, Almanya’daki Müslüman toplulukların entegrasyonu ve katılımı açısından önemli bir kilometre taşıdır”

TALİBAN ÜYESİNİN KONUŞMASI TARTIŞMA YARATMIŞTI

Yaklaşık 900 camiyle Almanya’nın en büyük İslami derneği olan DİTİB, en son geçen ay Köln’deki camilerden birinde bir Afgan Taliban üyesinin konuşma yapmasıyla ülkede siyasi tartışmalara konu olmuştu. 2017 yılında Alman yetkililer, Diyanet’in gönderdiği imamların Ankara adına casusluk yaptığı iddialarının ardından DİTİB’e temel reformlar yapması çağrısında bulunmuştu. Diyanet herhangi bir müdahaleyi reddetti ve soruşturma herhangi bir suçlama getirilmeden kapatıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx