Erdoğan’dan Seçim Ayarlı Asgari Ücret Zammı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024’te uygulanacak yeni asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını, 11 Aralık Pazartesi günü yaptı. Toplantıda, zam oranı ya da yeni asgari ücrete ilişkin herhangi bir tutar üzerinde konuşulmadığı açıklandı.

İşçi, işveren ve hükümetten 5’er kişi olmak üzere toplam 15 üyeden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını 18 Aralık Pazartesi günü saat 13.30’da yapacak.

Komisyonun, 4’üncü toplantısında yeni asgari ücretin belirlenmesi bekleniyor. İlgili kararın en geç 31 Aralık’a dek Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor.

Komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsil ediyor. TÜRK-İŞ heyetinde, değişik sektörlerde asgari ücretle çalışan 4 işçi de yer alıyor.

Asgari ücrete, 2022 ve 2023’te yüksek enflasyon nedeniyle alım gücü düşen geniş kesimleri bir nebze de olsa rahatlatmak için ocak ve temmuz aylarında yılda iki kez zam yapıldı.

Asgari ücrete, 2024’te bir kez zam yapılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, “2023 yılında asgari ücret Ocak ayında yüzde 55, Temmuz ayında yüzde 34 oranında artırıldı. Yıl sonu TÜFE artış beklentisinin yüzde 65 olduğu dikkate alındığında 2023 yılında asgari ücrete enflasyonun oldukça üzerinde bir artış gerçekleştirilmiştir” dedi.

Işıkhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir yılda toplamda yüzde 107 zam oranıyla hamdolsun işçimizi, emekçimizi enflasyona ezdirmeme iradesini gösterdik. Böylece çalışanlarımızı enflasyonun tahribatına karşı koruduğumuz gibi refah artışından da pay vermiş olduk.”

Işıkhan’ın bu sözleri, yeni yıl zammının beklentilerin altında kalabileceği yorumlarına neden oldu.

İŞVEREN KESİMİNİN ZAM PLANI

Evet, Işıkhan’ın sözleri bakış açısına bağlı olarak farklı biçimlerde yorumlanabilir. Ancak, tartışmaların uzağında kesin olan bir konu var. Yeni asgari ücret, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler göz önünde bulundurularak belirlenecek. Seçim ayarlı politik olan, ekonomik olanı sürükleyecek.

Halktv.com.tr, bu gerçek ışığında Ankara’da iktidar ve işveren çevrelerinin nabzını tuttu. Kulislere göre işveren kesimi yeni yılda yüzde 40 dolayında bir artış üzerinde çalışıyor.

Asgari ücret, net 11 bin 402 TL. Bu düzeyde bir artış yapılması durumunda net asgari ücret yaklaşık 16 bin TL düzeyine çıkacak.

Ekonomi yönetiminin de yeni asgari ücretle ilgili olarak bu rakama yakın tutarlara sıcak baktığı ifade ediliyor.

ERDOĞAN NE YAPACAK?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ay sonuna dek devam etmesi beklenen çalışmaları sırasında asgari ücretle çalışan milyonlardan gelen sinyalleri ve mesajları takip edecek.

Bu mesajlardan hareketle başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerdeki asgari ücretlilerin oylarını alabilmek için seçim ayarlı bir tutar belirlenecek.

Ankara kulislerinde, seçime bağlı olarak yeni asgari ücretin 17 bin TL’ye, hatta bir miktar üzerine çıkabileceği konuşuluyor.

Peki, seçimden sonra ne olacak? İktidarın önünde 4 yıl olacak. Seçim sonrasına ertelenen zamlar hayata geçirilecek. Vergi artışları ve yeni bazı vergiler gündeme gelecek. Hayat pahalılığı daha yakıcı biçimde devam edecek. Ekonomide yaşanacak durgunlukla birlikte işsizlik artacak. Yoksulluk dalga dalga yayılacak. Dar ve sabit gelirliler, krizin faturasını küçülen ekmeğiyle ödeyecek.

Nereden mi biliyoruz? Deneyim en kesin bilgidir. 14 Mayıs seçimlerinin ardından yaşananlara bakılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx