Kayseri’de Yapılan Askeri Tatbikata Türk Bayrağının Yere Düşmemesi İçin Koşan Paraşütçü Komandolar Damga Vurdu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 1’nci Komando Tugayı Komutanlığı, geçtiğimiz gün Kayseri’de ‘Erciyes-2023’ tatbikatı gerçekleştirdi. 9 ülkenin katılım gösterdiği tatbikatta Türk askerlerinin bayrağımız konusundaki hassasiyeti tatbikata damga vurdu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 1’inci Komando Tugayı Komutanlığı’nca düzenlenen ve 9 ülkenin katıldığı ‘Erciyes-2023’ tatbikatı dün sona erdi.

Hava indirme harekâtı yeteneğine sahip olan bu tugay, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda ve terörle mücadele operasyonlarında görev alan 1. Komando Tugay Komutanlığına bağlı.

7 ülke askerinin fiilen olmak üzere toplamda 9 ülkenin katıldığı tatbikatın görüntüleri adeta görenlerin nefesini kesti.

Tatbikat senaryosuna kapsamında, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından havalanan C-130 ve C-160 nakliye uçaklarındaki 180 paraşütçü komando, Kayseri’nin İncesu ilçesi yakınlarına atlama gerçekleştirdi.

Komandolar 13 bin feet yükseklikten gece atlayışı yaptı. Tatbikatta 67 farklı türde askeri araç ve 354 değişik cins ve çapta silah kullanıldı.

Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Pakistan, Libya, İspanya, İtalya ve Özbekistan’ın katıldığı, Birleşik Krallık ve Bahreyn’in ise gözlemci olarak katıldığı tatbikata Türk askerlerinin bayrak hassasiyeti çok konuşuldu.

Tatbikatta Türk komandoların, yere süzülen bir paraşütçü askere bağlı olan Türk bayrağının yere düşmemesi için gösterdikleri çaba kameralar tarafından saniye saniye kaydedildi. (DHA)

5 askerin bayrak yere düşmesin diye koştuğu anlar tatbikata damgasını vurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx