Merkez Bankası resmen açıkladı: İşte 48 saat sonra görülecek dolar kuru

23 Kasım tarihli Para Politikası Kurulu’nda (PPK), piyasa beklentilerinin iki katına çıkarak 500 baz puanlık bir faiz artışı tercihinde bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ekonomi dünyasını olumlu bir şekilde şaşırtırken, yatırımını döviz tarafında tutan vatandaşlara yönelik önemli bir mesaj vermişti.

Şahap Kavcıoğlu döneminde uygulanan akıl dışı para politikalarının ardından gerek uluslararası gerekse de yerel yatırımcı nazarında büyük bir itibar kaybı yaşayan TCMB, Hafize Gaye Erkan’ın yönetime gelmesiyle birlikte piyasalarda yeni bir imaj oluşturmaya başlarken, kurum tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan ‘Piyasa Beklenti Anketi’ne yönelik güven de günden güne artmakta.

2023 YILININ SONUNDA DOLAR KAÇ TL OLACAK?

Geçtiğimiz dönemlerde isabetsiz tahminleri ve hükümet destekçisi katılımcılarla yürütülen anketleri ile ön plana çıkan TCMB’nin yaşanan model değişimi ve yeni ekonomi yönetimi sonrasında yayımladığı raporların en dikkat çekenlerinden biri de Kasım ayı için sunulan beklenti anketi oldu.

Ekonomi piyasalarında söz sahibi olan, 52’si finansal sektör ve 17 ismin reel sektörden oluştuğu toplam 69 katılımcının verdiği yanıtlar ile derlenen rapora göre Kasım ayının ve 2023 yılının sonunda görülmesi beklenen dolar kuru ortaya çıktı.

48 SAAT SONRA GÖRÜLECEK DOLAR KURU BELLİ OLDU

Katılımcılara yöneltilen “Bankalararası döviz piyasası ABD Dolar kuru beklentiniz nedir?” sorusuna verilen yanıtlar ile medyan tahmin ortaya çıkarılırken, alınan yanıtların ardından Kasım ayının son günü itibarıyla Türkiye’de görülmesi beklenen dolar/TL paritesi 29,0259 TL oldu.

Kasım ayına yönelik beklentilerin yanı sıra 69 katılımcı, aynı zamanda 2023 yılının sonu ve 12 ay sonra görülmesi beklenen dolar kuruna yönelik tahminlerini de paylaştı.

Buna göre, 31 Aralık 2023 itibariyle dolar kuru için 29,99 lira, 2024 yılının Eylül ayı içinse 39,61 liralık bir tahmin açıklandı.

DOLAR KURUNDA KRİZ BEKLENTİSİ GÜNDEN GÜNE AZALIYOR

Son olarak 21 Aralık 2021 tarihinde Türkiye’de görülen ani kur ataklarına karşı Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemi hayata geçirilirken, ekonomistler uzun bir süredir Türkiye’de benzer bir kur şokunun yaşanma riskine dikkat çekmekteydi.

28 Mayıs sonrası göreve gelen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Erkan’ın birlikte attığı adımlar bir yandan TCMB’nin son 9 yıldaki en yüksek rezervlere ulaşmasını sağlarken, bir yandan da ekonomiye tehdit olarak görülen KKM uygulamasında tasfiye tüm hızıyla sürmekte.

17 Kasım 2023 tarihli BDDK raporuna göre Ağustos ayında 139 milyar dolara kadar yükselen KKM’deki erime 100 milyarın altına kadar indi. Uygulama bu hafta itibarıyla 2 trilyon 767 milyar 902 milyon liralık bir mevduat havuzuna sahip olurken, bir yandan sistemden çıkışların hızlanması bir yandan da TCMB’nin rezerv biriktirmesi ekonomi yönetiminde yüzlerin gülmesine neden oldu.

CDS PRİMİ SON YILLARIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEDİ

Ekonomistler, yapılan kademeli tasfiye planının şu ana kadar sorunsuz ilerlediğine dikkat çekerek, geçtiğimiz aylarda Türkiye için kapıda olan döviz krizinin artık oldukça düşük bir ihtimal haline dönüştüğünü vurgularken, bu durumun kanıtı olaraksa Türkiye’nin düşüşe geçen CDS primi gösterildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*