‘Ne Zaman Acile Gidilir, Ne Zaman Gidilmez?’ Soruna Sağlık Çalışanlarından Yanıt

Acil yardım gerektiren durumlarla karşılaştığımızda ne zaman hastanenin acil servisine başvurulması gerektiği konusunda bazen belirsizlik yaşayabiliyoruz. Bu durum, genellikle yaşadığımız sağlık durumunun ciddiyetini tam olarak kavrayamadığımızdan kaynaklanıyor. Bir TikTok kullanıcısı acil servise ne zaman başvurulması gerektiği konusunda bilinçli olmak adına faydalı bir paylaşımda bulundu.

Hangi durumlarda acil servise gidilmesi gerektiği konusu genelde tartışmalara neden olabiliyor.

Hayati tehlike oluşturan durumlarda hizmet veren acil servisler aynı zamanda acil tıbbi müdahale gerektiren hallerde de çalışmalarına devam ediyor.

Peki yaşadığımız her durumda acil servise başvurmak ne kadar doğru? Kimileri bu durumu bir miktar abartabiliyor biliyorsunuz ki.

Tırnağı kırıldı diye acil servise giden de var ayakkabısı ayağına vurdu diye gelen de… Ancak, her sağlık sorunu acil servise başvurmayı gerektirmez. Örneğin, hafif bir baş ağrısı, halsizlik, hafif öksürük gibi durumlar genellikle acil servis hizmeti gerektirmez. Bunun yerine, bu tür durumlar için bir aile hekimine veya ilgili uzmana başvurulabilir.

”@dr.bugrahanyuksel” adlı bir TikTok kullanıcısı vatandaşların hangi durumlarda acil servise gelmesi konusunda güzel bir paylaşımda bulundu.

İlk olarak halı sahada ayağını burkan bir hastanın durumu soruldu. Ayağı şişen, kızaran bu nedenle de acı çeken hastanın acile gelmesi gerektiği söylendi.

İkinci olarak, ameliyat olan bir hastanın yarası iyileşene kadar yaptırması gereken pansuman konusu soruldu.

”Bir hasta o gün yaptırması gerektiği pansumanı unuttu ve saat gece 3. Bu saatten sonra hasta acil servise gelmeli mi?” Sağlık çalışanı, bu soruya hastanın acile gelmemesi yönünde cevap verdi.

Peki, dermatoloji yani cildiye bölümünden randevu almamış ve çok sivilcesi olan bir hasta acil servisine gelebilir mi?

Doktor kendisine gelen bu soruya, ”Gelsin ben kons atıp gönderirim onu” yanıtını verdi. Aranızda ”Kons atmak ne demek?” diye merak edenler için onu da açıklayalım. Konsultasyonun kısaltması olarak kullanılan kons atmaki birden fazla doktorun farklı branştan doktorun bir araya gelerek herhangi bir hastalık konusunda karar vermesi anlamına gelir.

Acil servis konusunda en titiz davrandığımız kişiler ise hiç şüphesiz ki bebek ve çocuklardır, değil mi?

Eğer çocuğunuzun geceden beri düşmeyen bir ateşi varsa, ailesi mutlaka onu acil servise götürmelidir. 

Peki ya çocuğun ciddi karın ağrısı, ishali varsa ne yapmak gerekir? Çocuğunuzda böyle bir durum fark ettiyseniz, hiç düşünmeden acilin yolunu tutmalısınız.

Tabii gecenin saat 2’sinde protez tırnağınızı çıkaramadığınız için acil servise gitmeyin siz.

Videoyu da böyle bırakalım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx