Papa Franciscus: Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilere umutla bakıyorum

AA

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Azerbaycan- ilişkilerinin normalleşmesiyle yakından ilgileniyor.

Papa Franciscus, solunum yollarındaki rahatsızlık sebebiyle iki haftadır video konferans yöntemiyle icra ettiği geleneksel pazar duasını, bugün yeniden Aziz Petrus Meydanı’na bakan ofisinin penceresinden gerçekleştirdi.

“Ermenistan ile Azerbaycan ilişkilerine umutla bakıyorum”

Duanın ardından yaptığı konuşmada Papa, ve Ermenistan arasındaki güvenin güçlendirilmesine yönelik önemli adımlar atılmasına ilişkin 7 Aralık’ta yapılan ortak açıklamaya değinerek şunları kaydetti:

Önemli sayıda Ermeni ve Azerbaycanlı mahkumun serbest bırakılmasını memnuniyetle karşılıyorum. Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilere, Güney Kafkasya’da barışa yönelik bu olumlu işarete büyük umutla bakıyor, tarafları ve liderlerini barış anlaşmasını bir an önce sonuçlandırmak üzere destekliyorum.

Papa Franciscus, Dubai’de devam eden BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı’nın (COP28) da birkaç gün içinde tamamlanacağını belirterek, “Ortak evimizin bakımı ve halkların korunması konusunda iyi sonuçların elde edilmesi için dua etmenizi rica ediyorum.” dedi.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne atıf yaptı

Papa, pazar duasında ayrıca bundan 75 yıl önce bugün İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin imzalandığını hatırlatarak, ileriye doğru pek çok adım atılsa da halen eksikliklerin olduğunu ve bazen geriye gidilen durumların da yaşandığını kaydetti.

Savaşlardan çeken halklar için dua etmeyi sürdürdüklerini dile getiren Papa Franciscus, şöyle devam etti:

Çatışmaların nedenlerini ele almak ve üstesinden gelmek için her türlü çaba gösterilmelidir. İnsan haklarından bahsetmişken, sivillerin, hastanelerin, ibadethanelerin korunması, rehinelerin serbest bırakılması, hakların ve insani yardımın garanti altına alınması gerekiyor. Eziyet çeken Ukrayna’yı, Filistin’i ve İsrail’i unutmayalım.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx