Ramazan hurması tezgahlarda yerini aldı: Fiyatlar cep yakıyor

URFA – 11 Mart Pazartesi günü başlayacak olan Ramazan ayına sayılı günler kala, Urfa’da çarşı ve Pazar tezgahlarında Ramazan hurmaları da yerini aldı.

Hem esnafın hem bölge halkının anlattıklarına bakılırsa bu sene hurmalar sofralara ya daha az gidecek ya da insanların bütçesini zorlayarak gidecek.

‘RAMAZAN GÜNÜNE KADAR BU FİYATLAR DA ARTABİLİR’

Hayat pahalılığı alım gücünü düşürürken Urfalılar da tezgahların önünde kara kara düşünüyor.
Esnaf Mehmet Salih Moda fiyatların geçen seneye göre katlandığını belirtirken hurmaların kalitesinin değil ne kadar uzaktan geldiğinin fiyatı etkilediğini söyledi. Moda “Kudüs hurması 300 lira, bu hurma dışarıdan geldiğinden dolayı fiyatı yüksek. Yani bu fiyat Ramazan gününe kadar artabilir de” dedi.

Esnaf Mehmet Salih Moda

‘MÜŞTERİLERİMİZİN ÇOĞU EMEKLİ ONLARDA UCUZ OLAN HURMAYI İSTİYOR’

Medine’den 20’ye yakın hurma cinsinin ithal edildiğini belirten Urfa tarihi çarşıda esnaflık yapan İbrahim Çınar, fiyatlara ve ürünlere dair “Hurmalar kabuklu kabuksuz, büyük küçük, yumuşak sert gibi özelliklerine göre sınıflandırılıyor, kilogramı 150 lira ile 400 lira aralığında çeşitli hurmalar var. Geçtiğimiz yıla göre artan fiyatlar nedeniyle vatandaşlar gelip bakıyorlar, fiyat soruyorlar, inceliyorlar hatta tadına bile bakıp gidiyorlar. Her şeyde olduğu gibi artan fiyatlara ‘çok yüksek’ diyerek tepki verip yarın uğrarım diye giden çok müşterimiz oluyor. Bir de genelde emekli yaşlı kesim bizim müşterilerimiz onlarda emekli maaşı tek gelir kaynakları olduğu için en ucuz olanı almayı tercih ediyorlar” ifadelerini kullandı.

‘KALİTESİ ÇOK İYİ DEĞİL AMA UCUZ’

Ramazan ayında sofralarında hurma olmasını isteyen Urfalılar ise fiyatlara tepkili.
Urfa’da hurmalar sadece Pazar ve dükkanlarda da satılmıyor. Meydanlarda da el tezgahlarında hurmalar satılıyor.

Bu el tezgahlarından hurma satın alan bir kişi “Kalitesini önemsemiyoruz, ucuz olduğu için buradan alıyoruz. Çarşıda satılan hurmalar kaliteli ama fiyattan dolayı alamıyoruz. Bizde ne yapalım kendi bütçemize uygun olan yerlerden alışveriş yapıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx