Üç kardeş ihbar etmişti: Bebeğini döverek öldüren baba 20 yıl sonra tutuklandı

İstanbul’da üç kardeş, 20 yıl önce babalarının 15 aylık kardeşleri Armağan’ı döverek öldürdüğünü ve olayı gizlemek için de bir arkadaşıyla beraber yetkililere haber vermeden gömdüğünü iddia etmesiyle yargılanan baba Hüseyin K. bugün Ses ve Görüntülü Bilişim (SEGBİS) aracılığıyla katıldığı duruşmada tutuklandı. Duruşmada, anne Ceyhan K. de tanık olarak dinlendi. Anne Ceyhan K. eşinin çocuklarını dövmediğini söylerken Armağan bebeğin nasıl öldüğü sorusuna “Nazardan olabilir bilmiyorum” dedi.

DHA’nın haberine göre şimdilerde her biri 20’lerinde olan üç gencin olayı 2016 tarihinde polise ihbar etmesi sonrasında bebeğin gömüldüğü yer açılmıştı. Soruşturma sonucunda savcılık, polis ifadesinde çocuğun neden öldüğünü bilmediğini, ancak savcılıkta mezar yeri parası olmadığı için bebeği kendisinin gömdüğünü ileri süren baba Hüseyin K. (57) hakkında “Olası kastla çocuğunu öldürme” suçundan müebbet hapis istemiyle dava açmıştı.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Hüseyin K. Ses ve Görüntülü Bilişim (SEGBİS) aracılığıyla katılırken; şikayetçi çocukları V.K. ve Ö.K. de avukatlarıyla birlikte hazır bulundu.

Şikayetçilerin avukatı, “Bebeğin ölümüyle ilgili gelen raporda sadece bebeğin biyolojik babasının sanık olduğunun tespitine yer verilmiş. Adli tıp bebeğin kesin ölüm sebebini yazmamış, bu atlanmış. Bebeğin ölüm sebebine ilişkin rapor alınmasını talep ederiz. Ayrıca doktorun defin raporunun da gönderilmesini talep ederiz. 2011’de bebeğin ölümü düşülüyor. Geçmişe dönük kayıttan silme de olsa doktor raporu gerekiyor, bu raporda ne yazdığını merak ediyoruz” dedi. Avukat, sanığın hiçbir çocuğunu da okula göndermediğini belirterek Milli Eğitim Bakanlığına yazı yazılarak bu durumun da sorulmasını talep etti.

Bunun üzerine mahkeme başkanı, Gaziosmanpaşa Morg İhtisas raporunda bebeğin kesin ölüm sebebinin anlaşılamadığının daha önceden bildirilmiş olduğunu belirtti. Bu nedenle mahkeme, yeniden rapor alınması talebini reddetti.

‘ABLAMIN KENDİ ÇOCUĞUNU KATLETMİŞ BİR ADAMIN YANINDA KALMASI SORUNLUDUR’

Duruşmada söz alan Ö.K. “2016’da şikayetçi olmuştum. O zamandan bu yana 7 sene geçti. Mezar açılırken ben de oradaydım, bebeğin kemiklerini bulmakta bile zorlanmışlardı. Ölüm sebebinin anlaşılmaz demişlerdi. Sanığın karısı niye duruşmalara gelmiyor. Biz deli çocuklar değiliz, haklıyız demek ki duruşmalara gelmiyor” diye konuştu. Kardeşi V.K. de sanık babasının davayı zamanaşımına uğratmaya çalıştığını, yüzde 90 engelli ablasının halen babasıyla yaşadığını ifade ederek “Ablamın kendi çocuğunu katletmiş bir adamın yanında kalması sorunludur.Ve ablamın engelinin nedeni bilinemiyor” dedi.

BABA NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE ÖLÜMLE İLGİLİ BAŞVURUDA BULUNMAMIŞ

Bunun üzerine Mahkeme başkanı, Gaziosmanpaşa Nüfus Müdürlüğü’nden yazı geldiğini belirterek baba Hüseyin K’ye “Daha önce bebekle ilgili nüfus kaydının düşülmesi için başvuru yaptığını söylemiştin. Ancak Nüfus Müdürlüğü kendilerine herhangi bir başvuru yapılmadığını bildirdi” diye sorunca sanık Hüseyin K. “Ben başvurumu yaptım. Hatta 2-3 kez de gittim. Kamera kayıtlarına bakılsın. Görevliler suçlu duruma düşmemek için böyle cevap veriyor” diye cevap verdi. Sanık Hüseyin K. eşi Ceyhan K’nin da adliyeye geldiğini, kendisini dışarıda beklediğini söylemesi üzerine Ceyhan K. tanık olarak SEGBİS’e çağrıldı.

ANNE TANIK OLARAK DİNLENDİ

Bunun üzerine şikayetçiler, annenin ifadesinin ayrı alınmasını talep ettiler. Ancak heyet, yüzyüzelik ilkesi gereği bu talebi reddetti. Anne Ceyhan K. tanık olarak ifade vermesi istenince tansiyon hastası olduğunu ve ifadesini yazılı vermek istediğini belirtti. Bunun üzerine mahkeme başkanı, sanığın eşi olduğu için isterse tanıklıktan çekilebileceğini hatırlattı. Ancak Ceyhan K. “İftiralardan yoruldum. 8 yıldır çektiğim yetiyor” diyerek tanıklık yapmak istediğini söyledi. Ceyhan K. mahkeme başkanının “Baba çocuklarını döver miydi? Seni döver miydi?” sorusuna “Hayır, dövmezdi. Yalan, iftira atıyorlar” diye cevap verdi. “Neden iftira atıyorlar peki?” sorusuna anne Ceyhan K. “Bilmiyorum” diye yanıt verdi.

‘NAZARDAN OLABİLİR’

Ceyhan K. “Armağan bebek nasıl öldü?” sorusuna ise “Nazardan olabilir, bilmiyorum” diye yanıt verdi. “Merdivenden mi düştü?” sorusuna “hayır” diyen Ceyhan K, savcılık ifadesinde “Çocuk merdivenlerden düştü, kafası şişti demişsin. Şimdi merdivenlerden düşmedi diyorsun” sorusuna ise “Öyle bir şey demedim. Savcı bana ifademi okutmadı. İmza at çık dedi. İfademi okumadım” diye yanıtladı.

‘RAHATSIZLIĞI YOKTU’

“Armağan’ın öldüğü güne ait ne hatırladığı sorulan Ceyhan K. “Geceydi, eşim haber etti. Rahatsızlığı yoktu” dedi. “Niye öldü peki?” diye sorulunca Ceyhan K. “Bazı insanlar sabahları ölebilir. Niye ölmüş bilmiyorum. Ölmeden önce olumsuzluk yoktu. Çocuklarıma kendim bakardım” diye yanıt verdi.

‘İFADELERİ ÇELİŞKİLİ’

Tanık ifadesinin ardından söz alan çocukları, annelerinin ifadelerinin çelişkili olduğunu, kardeşlerinin dosyada yer alan ifadeleriyle bile çeliştiğini söyleyerek yalan söylediğini savundular.

SANIK BABA: ALGI OPERASYONU YAPILIYOR

Söz verilen sanık Hüseyin K. ise “Bunların ifadesi yalan dolan. 20 yıl önce ölen bebek yüzünden bizi bu duruma soktular. Algı operasyonu yapılıyor. Bu tamamen bir tiyatro oyunu” dedi.

SUÇ KASTEN ÖLDÜRMEYE DÖNÜŞEBİLİR

Mahkeme Başkanı, “Olası kasıtla öldürme” suçundan açılan davanın “alt soydan akrabaya kasten öldürme” suçuna dönüşebileceği gerekçesiyle sanığa ek savunma hakkı verdi. Bunun üzerine sanık Hüseyin K. “Bu tamamen bir tiyatro. Delillerini ortaya koysunlar. Yorumlarla yola çıkılamaz” dedi.

BABA TUTUKLANINCA TEPKİ GÖSTERDİ

Savcı, anne Ceyhan K’nin tanık olarak alınan beyanlarının çelişkili olduğunu, dosyada bebeğin defnedilmesiyle ilgili şüpheli durumlar olduğundan eksikliklerin giderilmemiş olması, atılı suçun vasfı nedeniyle sanık babanın tutuklanmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanık baba Hüseyin K’nin tutuklanmasına karar verdi. Söke’de 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma salonuna polisler girerek baba Hüseyin K’yi gözaltına aldı. Sanık Hüseyin K. “İtiraz ediyorum. Bilgisizce karar veriyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx